Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin düzenleyeceği ‘Uluslararası Gazi Süleyman Paşa ve Kocaeli Tarihi Sempozyumu -III’, 25 – 27 Mart tarihlerinde gerçekleştirilecek. Gazi Akça Koca ile başlayıp Karamürsel Alp ile devam eden tarih sempozyumlarının üçüncüsünde Orhan Gazi’nin büyük oğlu, Kocaeli’nin ilk Osmanlı yöneticisi, İzmit’te bugünkü Orhan Camii’ni yaptıran Gazi Süleyman Paşa ele alınacak. Sempozyumun düzenleme kurulu da yaptığı toplantılarla hazırlıklara devam ediyor.

Gazi Süleyman Paşa (1316 – 1357)

 Gazi Süleyman Paşa, Orhan Gazi’nin büyük oğludur. Kocaeli’nin ilk Osmanlı Yöneticisidir (1337-1349). Rumeli Fatihi olarak bilinir. Avrupa’ya ilk çıkan Osmanlı Beyi’dir. Zamansız ölümü olmasa idi, üçüncü padişah olarak Osmanlı’yı yönetecekti. Merkezi İzmit olmak üzere İstanbul sınırından Ankara’ya kadar olan bölgeyi yönetmiştir. 1345’ten itibaren Orhan Gazi devlet işlerindeki ağırlıklı yükü Süleyman Paşa’ya vermiştir. İzmit’te bugünkü Orhan Camii ile hamam ve medrese yaptırmıştır.

 Sempozyum ajandası

07 Aralık 2015 Bildiri başlığı ve özetlerin sempozyum sekreterliğine son gönderilme tarihi

21 Aralık 2015 Kabul edilen bildirilerin duyurulması

07 Mart 2016 Tam metinlerin teslimi

25, 26, 27 Mart 2016 Sempozyumun düzenlenmesi

Ayrıca geçmiş sempozyumlar ve bu sempozyum hakkında detaylı bilgiye www.kocaelitarihisempozyumu.com adresinden ulaşmak mümkündür.

suleymanpasa